عوامل موثر در طول عمر ایزوگام

رویال_ایزوگام

استفاده از عایق رطوبتی ایزوگام رونق یافته و تقریبا اکثر ساختمان‌ها از ایزوگام برای عایق‌کاری استفاده می‌کنند. ایزوگام نیز مانند دیگر مواد و وسایل عمری دارد که این عمر به عوامل و شرایطی بستگی دارد. عواملی که می‌توانند عمر مفید ایزوگام را تغییر دهند و آن را کم یا زیاد کنند. عمر مفید ایزوگام  به پارامترهای بسیار زیادی بستگی دارد که به چند مورد اصلی آن به صورت مختصر اشاره می کنیم.

۱- کیفیت ایزوگام

اولین و اثرگذارترین و البته مهم‌ترین عامل موثر بر طول عمر مفید ایزوگام کیفیت آن می‌باشد و بر اساس مواد‌اولیه تشکیل دهنده با کیفیت رده بندی می‌گردد. همچنین شرکت تولید‌کننده ایزوگام نیز در این عامل تاثیر‌گذار است. شرکت‌های تولید‌کننده نظیر رویال ایزوگام از جمله شرکت‌های معتبر تولید کننده ایزوگام می باشد که مواد تولیدی این شرکت از کیفیت مناسبی برخوردار است.

۲- نحوه اجرای ایزوگام

اگر ایزوگام با کیفیت و مرغوب باشد و از مواد استاندارد تولید شده باشد و به درستی نصب و پیاده سازی نشود هیچ ارزشی ندارد. پس نحوه نصب و اجرای ایزوگام نیز در طول عمر آن تاثیر دارد. نحوه نصب ایزوگام و تخصص استاد کار یا نصاب ایزوگام بسیار مهم است و در طول عمر ایزوگام تاثیر بسزایی دارد. بعضی از کارشناسان صنعت ایزوگام و عایق‌های رطوبتی معتقدند که یک لایه با کیفیت و استاندارد ایزوگام در صورتی که به صورت غیر‌صحیح و غیر‌استاندارد نصب شود بسیار طول عمر کمتری از لایه بی‌کیفیت با روش نصب صحیح خواهد داشت. پس توجه به نکات مهم در هنگام نصب ایزوگام و استفاده از متخصص این کار طول عمر مفید ایزوگام را افزایش خواهد داد.

۳- روش صحیح بهره برداری از ایزوگام

هرچقدر ایزوگام باکیفیت و مرغوب باشد باز هم باید از آن استفاده درست کرد تا طول عمر آن کاهش پیدا نکند. استفاده صحیح و درست از ایزوگام، مراقبت و تعمیرات به موقع ایزوگام طول عمر آن را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. بعد از نصب ایزوگام از وارد آمدن ضربه و سوراخ شدن لایه ایزوگام جلوگیری شود.

۴- محل کاربرد ایزوگام متناسب با نوع ایزوگام

هر نوع از ایزوگام برای محل خاصی تولید شده است. استفاده از ایزوگام بدون فویل برای مکان‌هایی مناسب است که در تماس با نور آفتاب قرار ندارند. استفاده از ایزوگام تولید شده ویژه مناطق گرم و معتدل برای اقلیم‌های سردسیر توصیه نمی شود. زیرا ممکن است در اثر سرما آسیب ببیند. استفاده از ایزوگام تک لایه برای مکان‌هایی با رجه اهمیت بالا توصیه نمی‌شود و این کار ممکن است باعث از بین رفتن آن شود. از این نوع مثال‌ها بسیار وجود دارد.

۵- شرایط محیط پیرامونی

رابطی که لایه ایزوگام نصب شده در تماس با آن قرار دارد بسیار مهم است. از جمله تماس ایزوگام با اسیدها و مواد خورنده، تماس ایزوگام با آفتاب شدید، تماس ایزوگام با دمای بالا بصورت دائم، تماس ایزوگام با مواد نفتی حلال، برخورد ضربه بصورت مکرر و سوراخ شدن آن تماس، دائم با اجسام تیز، لرزش های دائمی و نشست‌های آنی و… بسیار مهم هستند و اثر بسیار زیادی روی عمر مفید ایزوگام دارد. این عوامل باعث کاهش طول عمر ایزوگام می‌شود.

مهم‌ترین و ضروری‌ترین نکات موثر بر عمر مفید ایزوگام ذکر شد. با نگهداری و تعمیر به موقع ایزوگام از فرسودگی آن جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *