مشکلات نصب ایزوگام و راه‌ حل آن

از جمله مشکلات نصب ایزوگام میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

•  شکل‌گیری حوضچه

در مواقعی که ابعاد آن بزرگ است و اشکال از زیر‌سازی و شیب‌بندی است ، لازم است ابتدا با استفاده از ملاتهای قیری وضعیت شیب‌بندی را اصلاح کرده و سپس اقدام به اجرای ایزوگام مجدد نمود .
هنگامی که ابعاد آن کوچک است و ضخامت آب جمع‌شده در آن کمتر از 5 میلیمتر است با استفاده از پرایمر و مشتقات نسبت به پرنمودن آن اقدام کنید . 
هنگامی که زیر‌سازی و شیب‌بندی صحیح باشد ،عمده این اشکال در محل خروجی کفشورها اتفاق می‌افتد. در این محل ها بیش از یکدست ایزوگام اجرا می‌شود و همین امر باعث بالا آمدن سطح کار و مستعد شدن برای تشکیل حوضچه می‌شود .

•  تاول‌زدن ،وجود ترک و شکاف

آن‌را باز کنید ،در صورتی که لایه زیر خیس نیست ،مجددا با هم‌پوشانی 15 سانتیمتر از هر طرف ایزوگام کنید.
اگر لایه‌های زیر خیس است ،آنقدر محدوده را باز کنید تا به ناحیه خشک برسید و محدوه فضای خشک مشخص شود .کل ایزوگام آن محدوده را بردارید و مجددا تعمیر را با هم‌پوشانی 15 سانتیمتر از هر طرف اجرا کنید . 
دلیل به وجود‌آمدن این تاول‌ها دو مورد میتواند یاشد:

به هنگام اجرای ایزوگام ،سطح زیر کار مرطوب بوده و خشک نشده است . با افزایش دما ،رطوبت و آب به تله افتاده زیر کار، بخار شده و افزایش حجم آن تاول ایجاد می‌کند.
سطح زیر کار خشک بوده ولی به علت‌ اجرای بد ایزوگام و داشتن درز در محل بندها و یا نقاط بحرانی همانند لبه جان‌پناه ،کفشور ،لوله های ونت ,آب به پشت ایزوگام نفوذ کرده و پس از به تله افتادن ،بخار شده و سطح کار تاول میزند.

•  پاره شدن بر اثر تگرگ درشت و سنگین

کاملا به جنس ایزوگام بستگی دارد .این حالت ترمیم ایزوگام راه‌حل نیست در ابتدا باید محل‌های آسیب‌دیده را ترمیم کنید و پس از تست‌کردن بام و اطمینان از نشتی ندادن آن لازم است عایق رطوبتی را بپوشانید .میتوانید از ایزوگام مرغوب یا پوشش با ملات ماسه سیمان به ضخامت 2 الی 3 سانتیمتر و سرامیک بام استفاده کنید . این مصالح دارای وزن قابل ملاحظه می‌باشد و لازم است سقف شما تحمل وزن آن را داشته باشد

•  درزهای باز بین لایه های مجاور

عدم دقت در جوش‌دادن لایه‌های ایزوگام در محل هم‌پوشانی آنها باعث باز شدن آن پس از مدتی شده است .آب به زیر لایه ها نفوذ میکند و باعث نشتی سقف می‌شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *