مشاوره رایگان

 

فریب برندها و تبلیغات برخی ایزوگام را نخورید !!!!!
شهروندان محترم توجه داشته باشند، ایزوگام هایی که در شرکت ها و کارخانجات شهرک های دلیجان تولید می شوند، دال بر باکیفیت بودن آنها نیست، و یا ایزوگامی که بر سر زبانها معروف شده و با قیمتهای بالا خریداری و نصب می شوند، شاید مرغوب نباشند.
. کارخانجات ایزوگام چه در دلیجان و چه در جاهای دیگر ایران، می توانند هم ایزوگام با کیفیت و هم ایزوگام بی کیفیت را داشته باشند، پس باید توجه داشت که هر ایزوگام دلیجانی خوب و درجه یک نمی باشد.
قیمت های ایزوگام، ملاک و رتبه بندی کیفیت خوب یا بد ایزوگام را مشخص نمی کند، شرکتهای تولیدی هستند که بازاریابی خوبی ندارند ولی بهترین محصول را از لحاظ کیفیت تولید میکنند. پس نباید برند و اسم ایزوگام را خریداری کنید، باید کیفیت جنس را خریداری نمایند.

 

چگونگی شناسایی ایزوگام مرغوب :
لایه عایق با هر قدرت کششی پاره نمی شود و در صورت تا شدن از پشت نمی شکند.
با دست روی قسمتی از ایزوگام که لایه‌های خارجی آن را پوشش نداده‌اند کشیده، در صورتی که مواد سیاه ‌رنگ ایزوگام به دست منتقل نشود، مشخص می‌شود که در این نوع ایزوگام از مواد پلیمری و قیر مرغوب استفاده شده و کیفیت ایزوگام خوب است.
ایزوگام‌های نامرغوب بوی نامطبوعی از مازون از خود خارج می‌کنند، که این بو به دلیل استفاده مواد پلیمری ( گازوئیل صنعتی )، یا پودرهای معدنی به جای پلیمر و یا قیر مرغوب است.
. عایق‌های رطوبتی ساختاری متشکل از الیاف صنعتی یا آلی به صورت بافته یا نبافته شده است که با ترکیبات قیری اصلاح شده یا مواد پلیمری آغشته شده و به عنوان یک عایق پیش ساخته برای محافظت از بام در مقابل باران، برف و نم رطوبت بکار گرفته می‌شود.
ایزوگام انجام شده پس از اولین بارندگی خود را نشان می‌دهد اگر در این مرحله مشکلی نداشته باشد تا سال‌های زیادی دوام می‌آورد و میانگین عمر یک عایق خوب 15سال است.

 

تاریخ مصرف ایزوگام :
انواع ایزوگام ها تاریخ تولید مشخصی دارند که هر ایزوگامی را باید متناسب با تاریخ تولید آن ایزوگام نصب و اجرا نمود. بطور مثال ایزوگام تولید شده در فصل تابستان را نمیتوان در فصل زمستان نصب و اجرا نمود، چون مواد پلیمری که در تابستان و در فصل گرما استفاده می شود با مواد پلیمری که در سرما بکارگیری می شود ایزوگام های تولید زمستان و یا در فصل سرما هر چقدر هم استاندارد ها را رعایت کنند در تابستان حالت های چسبیدگی و تاگرفتگی به خود میگیرند و نصب انها غیر ممکن و دچار مشکل می گردد و ایزوگام های تولید تابستان و فصل گرما هم مصرف انها در زمستان دچار ترکیدن ایزوگام و شکنندگی ایزوگام میگردد. پس هر ایزوگامی را باید متناسب با زمان تولیدات انها در زمان های مشخص و معلوم نصب نمود.

 

مواد تشکیل دهنده ایزوگام :
ایزوگام دارای لایه‌های مختلفی است که به ترتیب از رو به کف به شرح زیر می‌باشد :
لایهٔ پلی‌اتیلن (polyethylene film) یا پودر معدنی(mineral powder) یا فویل آلومنیوم (aluminum foil)
بافت (tissue)
پلی‌استر (polyester)
مواد افزودنی ویژه
لایهٔ پلی‌اتیلن (polyethylene film)

 

شناخت ایزوگام :
ایزوگام فرآورده‌ای نفتی و لایه‌ای پوششی است برای عایق کردن سطوحی چون پی، دیواره، کف و بام ساختمان‌ها و استخرها در مقابل نفوذ آب.
دو نوع ایزوگام در بازار موجود است :
تک‌لایه پلی‌استر که ظریف‌تر است و انعطاف بیشتری دارد.
دولایه تیشو و پلی‌استر که ضخیم ‌تر است و به جای ظرافت و انعطاف، استحکام بیشتری دارد.
ایزوگام چه تک‌لایه، چه دولایه، ممکن است با روکش آلومینیومی یا بدون آن باشد. اگر قصد دارید سطوحی مثل پشت‌بام را ایزولاسیون کنید که در برابر تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار دارد، بهتر است از ایزوگام با روکش آلومینیوم استفاده کنید.
اگر قصدتان عایقکاری پی ساختمان یا دیواره و کف سرویس‌های بهداشتی است، از نوع بدون روکش استفاده کنید تا اقتصادی‌تر باشد.

 

ویژگی ایزوگام های فویلدار :
فویل یا روکش الومینیومی ایزوگام خود مانع نفوذ آب در ایزوگام و یک لایه عایق در برابر آب و نم می باشد.
مانع جذب گرمای خورشید می شود و حدود 85درصد نور خورشید را منعکس می نماید.
ایزوگام فویلدار به وضوح از ایزوگام ساده پودری تمیزتر، و میتوان گفت یک روکش در برابر مواد قیری، و مانع چسبیدن قیر به وسائل روزانه زندگی میباشد.
ایزوگام فویلدار یک نمای زیبا و جذاب از خود نشان می دهد.
فویل الومینیومی آن باعث طول عمر بیشتر ایزوگام می شود و از پوسیدگی آن در برابر گرمای نور خورشید صد در صد جلوگیری می شود.
بعد از نصب، در آینده مانع کشش سطح و چین و چروک در ایزوگام می گردد.

 

فواید نصب ایزوگام :
عایقی مناسب در برابر رطوبت است.
وزن آن بسیار سبک است. ( 4کیلوگرم در هر متر مربع )
قیمتی مناسب و مرقون به صرفه دارد.
تمیز بودن آن نسبت به آسفالت و قیرگونی.
قابلیت انعطاف پذیری و حالت پذیری زیادی دارد.
نصب آن زمان کمتری نسبت به آسفالت و قیرگونی صرف می کند.
نوع فویلدار آن عایق حرارتی ست و خاصیت بازتاب نور خورشید را دارد.
به علت وجود الیاف تیشو به عنوان عایق حرارتی هم عمل میکند.
قابلیت نصب روی بدنه ها و شیروانی ها را دارد.
مقاومت کششی زیاد در برابر ترک ها دارد.
داشتن نشان استاندارد در نوع مرغوب آن
دارای 5 تا 7سال بیمه نامه ایران و 7 تا 10 ساله ضمانتنامه شرکتی
عدم نیاز به لایه پوشش محافظ مجزا
امکان تعمیر سریع، آسان و ارزان
احتیاج به برف روبی ندارد

فواید آن بر روی ایرانیت :
باعث محکم تر شدن ایرانیت ها می شود
باعث طول عمر بیشتر ایرانیت ها می شود
باعث عدم پوسیدگی و ریزش های فرسایشی انها می شود

 

موارد استفاده از ایزوگام :
ایزوگام به علت سبکی و مقاومت زیاد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل جهت موارد زیر استفاده می شود :
بشت بام ها، سرویس های بهداشتی، ایرانیت ها، پی ساختمان، استخر ها، مخزن آب، تونل ها، کانال های آبیاری، سدها، سرد خانه ها، پل های هوایی، پارکینگ های طبقاتی، لوله های اب گاز نفت و مدار ها و ...

 

زیر سازی ایزوگام در ساختمان های نوساز :
این اقدامات در اینده بر طول عمر عایق ایزوگام میافزاید :
بعد از اجرای سقف بتنی یا اسکلتی، بهتر است شیب بندی بام ها را حتی المقدور با پوکه های معدنی که سبک وزن هستند شیب بندی کنیم.
پوکه های معدنی را با پودر سیمان کاملا مخلوط کرده و آن را با مقداری آب، نم و رطوبت داده و بر روی سقف اجرا نماییم.
به بام برای نصب ایزوگام، شیب زیاد و تند اعمال میکنیم، بطوریکه بعد از نصب ایزوگام، فرار آب به سمت ناودان ها باشد.
کوبش زیر سازی شیب در پشت بام ها خیلی ضروری است، بطوری در آینده سطح دچار نشست و فرو رفتگی نشود.
سیمان کشی را که روی شیب برای زیر سازی نصب ایزوگام اجرا میکنیم، باید کاملا یکنواخت، صاف و بدون ناهمواری باشد.
سطح باید کاملا خشک، بدون نم و رطوبت باشد و مقداری زمان از آن گذشته باشد تا اگر ملات بتنی دچار ترک خوردگی هایی شد، ایزوگام نصب شده را موجب ترک خوردگی و آسیب نکند.
در زیر ایزوگام باید یک لایه قیر مخلوط اجرا کنیم و بعد از خشک شدن آن ( در طول 1 یا 2روز ) ایزوگام را نصب نماییم.

 

نصب ایزوگام روی بام های قدیمی :
اگر بخواهیم نصب ایزوگام را بر روی سقف پشت بام های قدیمی انجام دهیم ابتدا باید سطح را تمیز جارو و یا آن را با آب بشوییم ودر ادامه تمامی ترکهای آن را با مشعل ایزوگام داغ نموده و آنها را با آسفالت پر کنیم، و اگر در آسفالت قدیمی ناهمواری وجود داشته باشد، تمامی ناصافی ها و ناهمواری ها را بوسیله مشعل ایزوگام تعمیر و صاف نموده و در نهایت شروع به ایزوگام می کنیم.

 

مراقبت از ایزوگام :
نگهداری ایزوگام میتواند عمر پوشش بام را تا حد زیادی افزایش دهد :
بازرسی کلیه ناودان ها، کفشویها، نورگیرها و هواکش ها و برداشتن هر گونه اشغال و زباله از روی بام، حداقل دو بار در سال انجام شود. بازرسی های منظم باعث می شود تا قبل از نشت کردن آب تعمیرات مناسب صورت گیرد.
.پس از نصب عایق برای نگهداری و افزایش عمر مفید آن انجام اقدامات زیر را به کار فرمایان توصیه کنید
زباله، خس و خاشاک باید از سطح بام برداشته شود
وضعیت عمومی بام و پوشش آن بررسی گردد.
آب روها و کفشویها بطور جداگانه بازرسی و تمیز شوند.
لبه های بام و همپوشانی بازرسی گردد.
از ریختن مصالح ساختمانی مخصوصا اشیا نوک تیز روی عایق اجرا شده، خودداری شود.
پس از پایان کار نصب، دقت شود هیچگونه ابزار کار و لوازم و مخصوصا نایلون های بسته بندی شده عایق روی پشت بام باقی نماند چون ممکن است یه مرور زمان به طرف ناودان ها رفته و باعث گرفتگی آنها شود.

 

مراحل نصب ایزوگام :
تنظیم کردن ایزوگام : از ابتدای شیب یا از پائین ترین نقطه سطح ( به طور مثال از روی ناودان )، ایزوگام را باز کرده و تنظیم می کنیم. این به این دلیل است که همپوشانی ایزوگام خلاف جهت جریان آب باشد و از نفوذ آب جلوگیری کند.
تمیز کاری سطح مورد نظر : سطح مورد نظر باید صاف و عاری از هرگونه خاک یا ناهمواری تیز باشد، اگر سطح سیمانی باشد پس از تمیز کاری روی سیمان از قیر خالص جهت چسبندگی بهتر استفاده شود، یا از چسبندگی خود ایزوگام به صورت درست استفاده شود. سطح زیرین باید کاملا خشک باشد، در صورت خیس بودن ایزوگام به مرور زمان تبله می شود. نصب ایزوگام باید در هوای بدون بارندگی و آفتابی صورت گیرد.
همپوشانی ایزوگام : همپوشانی و روی هم افتادن لبه های ایزوگام در حد استاندارد تقریبا 10سانتیمتر لازم اجراست، که نم و رطوبت از طریق لبه ها نفوذ نکند. همپوشانی ایزوگام باید به خوبی صورت بگیرد و در آخر بندکشی شود تا لبه تقریبا یکنواخت و هم سطح شود.
حرارت دادن و چسباندن ایزوگام : حرارت دادن و گرم کردن ایزوگام باید در حدی باشد که خاصیت چسبندگی اش فعال شود. با حرارت کم ایزوگام از سطح مورد نظر به مرور جدا شده و تبله می شود، و با حرارت زیاد قیر آن سوخته، تیشو و پلی استر آن جدا شده و قابلیت کشسانی و چسبندگی خود را از دست می دهد. ایزوگام را طوری نصب کنیم که بین ایزوگام و سطح، هوا نماند، از ایزوگام های تک لایه و قیر دمیده استفاده نکنیم.
چسباندن ایزوگام روی کاشی : در نصب ایزوگام بر روی کاشی یا موزائیک همانند نصب ایزوگام بر روی سایر سطحها می باشد. کاشی و موزائیک با اینکه سطحی صاف و آماده برای اجرای ایزوگام را دارد ولی نصب ایزوگام بر آن باید به دقت صورت گیرد. موزائیک در باطن حالت خنکی و سردی دارد که باید قیر ایزوگام را با حرارت فوق العاده ذوب کرده و بر سطح بچسبانیم، طوری که بعد از نصب، جدا کردن گوشه ای از ایزوگام غیر ممکن باشد. در این شرایط این کار در آینده کیفیت بالا و مثبتی از خود نشان خواهد داد..
ایزوگام کردن کنج ها :

 

ظاهر و باطن نصب ایزوگام :
در نصب ایزوگام با روکش الومینیومی اگر به ایزوگام حرارت بدهیم که قیر ایزوگام ذوب شود، ممکن است در فویل ایزوگام مقداری حالت کثیفی ایجاد شود، که این امر باعث نگرانی و دلزدگی کار فرما می شود. اما بعد از نصب ایزوگام، با بارش اولین برف یا باران، تمامی کثیفی ها بر روی روکش آلومینیومی شسته و تمیز شده و روکش به حالت طبیعی خود برمیگردد. اصل همان خوب چسبیدن ایزوگام است که سالها بهترین کارایی را دارد.

 

روش انبار کردن ایزوگام :
اگر بخواهیم ایزوگام تولید شده را برای مدتی در انبار نگهداری کنیم، باید ایزوگام را طبق برندی که بالای ایزوگام چسبیده شده و طبق فلشی که به صورت عمودی سفارش کرده، ایستاده نگهداری کنیم.
فضایی که ایزوگام را در آن نگهداری می کنیم باید سرپوشیده، دور از تابش نور خورشید و کاملا صاف باشد، در ضمن ایزوگام را به هیچ وجه نباید به صورت افقی ( حتی برای مدت کوتاه ) انبار کنیم.

 

بهینه سازی در مصرف انرژی با ایزوگام :
عایق نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان 5درجه گرمتر و در تابستان 10درجه خنک تر نگه داشت.

 

فرایند تولید ایزوگام توسط دستگاه خط تولید :
بسته به نوع محصول (تک لایه یا دو لایه) تیشو و پلی آستر وارد تشتک قیر می‌گردند. سپس با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته می‌گردد. همچنین ضخامت لایه توسط مجرای خروجی تعبیه شده در بالای تشتک قیر تنظیم می گردد. سپس ورق آلومینیم به لایه آغشته به مواد، چسبیده و وارد حوض آب می‌گردد. لایه پس از طی حوض آب و عبور از بین غلطک­ها سرد می­گردد. در مرحله بعد پلاستیک پشته لایه به آن اضافه می‌گردد و لایه ایزوگام وارد آسانسور ذخیره سازی می­گردد. آسانسور باعث ذخیره سازی موقت لایه ایزوگام در دستگاه، و جلوگیری از توقف تولید می­شود. همچنین فن‌های خشک کننده، عملیات خشک کردن ایزوگام را انجام می­دهند. در پایان ایزوگام وارد رول کن می‌گردد و به طول ۱۰ متر حول میله‌ای مخروطی شکل، رول (اصطلاحا" توپ) می­گردد. بعد از رول شدن، لایه بریده و توسط پرتاپ کننده به بیرون پرتاپ می‌گردد.

 

3 رتبه برتر